cheap seahawks jerseys from china wholesale nba jerseys christian louboutin outlet uk christian louboutin pas cher tiffany outlet cheap authentic nfl jerseys louboutin outlet moncler outlet usa via wholesalechinajerseysus cheap nfl authentic jerseys cheap nfl jerseys cheap moncler jackets Christian Louboutin Discount christian louboutin outlet
Ürün
TOPTAN CAM
Ayna

Ayna, düzcama sırasıyla yıkama, gümüş kaplama, bakır kaplama, iki kat boyama ve kurutma işlemlerinin uygulanması ile elde edilir. Neme ve dış etkenlere karşı hassas olan gümüş kaplama, bakır kaplama ve biri kırmızı astar, diğeri koyu mavi renkli olmak üzere iki kat boya ile korunur.

 • TRC Flotal®,  Trakya Cam'ın aynasının markasıdır.
 • TRC Flotal®, yansıtıcı özelliği ile mekanı aydınlatan, büyütüp genişleterek zenginleştiren dekoratif bir malzemedir.
 • Çağdaş mimariyle bütünleşen TRC Flotal®, kalitesi ile uygulandığı alanlara estetik, ışık ve ferahlık kazandırır.  Yaratıcı bir anlayışla kullanıldığında dar, şekilsiz ve loş mekana yepyeni boyutlar katar.
 • Trakya Cam'da üretilen float cam, dünyanın en ileri teknolojisi kullanılarak TRC Flotal®'e dönüştürülür. Float cam, ayna hattında tam otomatik üretim sonucu yıkama, parlatma, gümüş kaplama, bakır kaplama ile iki kat boyama ve kurutma aşamalarından geçerek TRC Flotal® haline gelir.
 • TRC Flotal®'in renksiz, füme, bronz, mavi ve yeşil renk seçenekleri mevcuttur.

Kalınlık ve Ebatlar:

Ürün

Kalınlık
(mm)

Standart Ebatlar
(mm)

KalınlıkToleransları
(mm)

TRC TRC Flotal®
Renksiz

3,0

2500x1605
3210x2100
3210x2250
3210x2500

± 0,2

TRC TRC Flotal®
Renksiz

4,0

2500x1605
3210x2100
3210x2250
3210x2500

± 0,2

TRC Flotal®
Renksiz

5,0

3210x2500

± 0,2

TRC Flotal®
Renksiz

6,0

3210x2500

± 0,2

* Ebat toleransları, tüm anma ebatlarında ± 5 mm'dir.

* Yukarıdaki değerler TRC Flotal'in füme, bronz, mavi ve yeşil renkleri için de geçerlidir. Farklı ebat ve kalınlık talepleri için       Trakya Cam'a danışılmalıdır.

Kullanım Alanları:

TRC Flotal®, olduğundan geniş ve ferah, daha derin, daha yüksek, daha aydınlık  gösterilmek istenen tüm iç  mekanlarda kullanılabilir.

Banyolarda, yatak odalarında, mutfaklarda, mağazalarda, spor ve sergi salonlarında, çocuk yuvalarında, iç mekanlarda derinlik ve boyut katar.

Baş üstü ayna kullanımları, yerden 90 cm yüksekliğe kadar olan ayna uygulamaları ile spor tesisleri, dans ve güzellik salonları, diskotekler, çocuk yuvaları, okullar, otel lobileri, sinema ve tiyatro fuayeleri, alışveriş merkezleri gibi hareketliliğin ve insan yoğunluğunun fazla olduğu yerlerdeki uygulamalarda güvenlik aynası TRC Flotal S® kullanılmalıdır.

İşleme ve Uygulama:

Depolama

Depoya getirildiğinde en kısa zamanda ambalajından çıkarılmalı,

Her iki yüzü kuru bezle silinmeli,

Uzun kenarları  yatayla  5o açı yapacak şekilde takozlar üzerine oturtulmalı,

Hava sirkülasyonu sağlamak amacıyla plakalar arasına özel takozlar yerleştirilmeli,

Aynaların boyalı yüzeyleri lastik malzeme ile temas ettirilmemeli ( veya 110oC'de 3 gün şartlandırılmış, kükürt içermeyen lastik kullanılmalıdır),

Kuru ve iyi havalandırılan, ısı açısından iyi dengelenmiş depolarda stoklanmalı, aşırı nemli ortamlar ile kimyasal gazların bulunduğu yerlerde stok yapılmamalıdır.

Depolama koşullarının taşıyabileceği sakıncalardan dolayı, depo düzeni, aynaların stokta en az kalması esasına göre oluşturulmalıdır.

Kesme

TRC Flotal® kesimi, düzcamda olduğu gibi, elmasla çizilip kırma yöntemi ile veya otomatik kesim masalarında kesme şeklinde gerçekleştirilebilir.

Kesme  işlemi ayna işleme prosesinin ilk adımıdır. Ayna kesiminde kullanılacak elmas (kesim rölesi) kadar kesim yağının da büyük önemi vardır. Kesim yağı ayna  işleme sürecinde bir çok amaca hizmet eder:

 • Kesim sırasında derin kesiklerin oluşmasını sağlar,
 • Kesim rölesinin uygun bir şekilde yağlanması sağlar,
 • Kesim basıncının azaltılmasını sağlar, (kesim basıncının yüksek olması kılcal cam parçacığı oluşumunu arttırır.)
 • En önemli işlevi ise kesim derinliğini arzu edilen biçimde yönlendirerek,  düzgün kenarlı kesim sağlar. Kılcal cam parçacıklarının oluşumunu azaltır.
 • Kesim yağının  düşük basınçta ve  az miktarda kullanılması  durumunda koparma sırasında istenmeyen kırıklara veya çapaklanmaya neden olur.
 • Her kesim yağı belli bir çözücü özellik taşır. Uygun olmayan kesim yağları (petrol, düşük kalite yağlar, gazyağı v.s.gibi) ile kesim yapılması durumunda, ayna boyası çözülür ve bunun sonucunda aynada bozulmalar meydana gelebilir. Bu bozulmalar işlemin ilk yapıldığı anda görülmez ama daha sonra aynanın kullanımı sırasında  ortaya çıkar.

Genel bir kural olarak ayna kesiminde uçucu (buharlaşan) kesim yağı kullanılır. Kuru veya uçucu olmayan  kesim yağıyla yapılan kesimlerin, aynanın özellikle kenar bölgelerinde hatalara neden  olduğu görülmüştür.

 • Kesim yağının solvent  içermesi nedeniyle ,kesim yapıldıktan sonra ayna plakalarının üst üste birbiriyle temas edecek şekilde toplanması uygun değildir. Mutlaka kesilen parçalar arasına  plastik ayraçlar (mantar gibi ) konulmalıdır.Böylece kesim sırasında ayna üzerinde kalan kesim yağının hızlı bir şekilde buharlaşması sağlanır.
 • Ayna kesim masaları ve araçları daima temiz tutulmalı,
 • Kesim sonrasında ayna kenarlarında çentik ve çapak kalmamasına dikkat edilmelidir

İşleme

TRC Flotal® üzerinde;

 • Kanal açma
 • Delik delme
 • Rodaj
 • Bizote
 • Çapak alma (bant rodaj)
 • Köşe kırma

gibi kenar işleme işlemleri yapılabilmektedir. Bu işlemlerin her birinden sonra, TRC Flotal®'in yıkanması ve yıkama suyunun ayna üzerinden tamamen uzaklaştırılması gerekmektedir.

Rodaj ve bizote işlemleri ayna (cam) kenarının elmas taşlarla tıraşlanmasıdır. Bu tıraşlama sırasında, aynanın boya, bakır ve gümüş tabakalarında mikro çatlaklar oluşmaktadır. Uygun taş kullanılmadığı ve taşın bağlı olduğu motorun devir sayısı düşük olduğu durumlarda bu çatlaklar büyümektedir.  Taşların elmas tane büyüklükleri D=65 den kalın olmamalıdır. Bu taşların motor devir sayısı  en az 2500 d/dk. olmalıdır. Yeni taş takıldığında da ilk ½ - 1 saat, taşların sadece cam rodajında kullanılması ayna kaplamasının korunması açısından uygun olur.

İşleme taşları, soğutucu madde ilave edilmiş (coolant) su kullanılarak soğutulur. Bu soğutma çözeltileri ile ayna kenarına uygulanan mekanik stres minumuma indirilerek düzgün bir aşınma sağlanır. Fazla mekanik stres, kaplama tabakasına zarar verir ve bunun sonucu su ve cam tozları camla kaplama arasına girerek kenar korozyonunbaşlamasına sebep olur.Ayna kenarının tıraşlanması sırasında cam partikülleri (tozları) işleme suyunun pH değerinin 10'un üzerine  çıkmasına neden olur. Yüksek pH değerindeki bazik soğutma suyu, ayna kenarında korozyonun  başlama nedenidir. Uygun soğutma maddeleri ile bu pH artışı engellenerek,  pH değerinin 9'un altında tutulması , işlemeden hemen sonra yıkanarak, soğutma sularının ve cam tozlarının (partiküllerinin) ayna üzerinde kurumadan uzaklaştırılması gereklidir.

İşleme sırasında kullanılan soğutma maddesi ilave edilmiş sularda sülfat iyonları vardır. Kullanım sırasında bu sularda  çeşitli bakteriler oluşur. Bu bakteriler zaman içinde sulfat iyonlarını indirgeyerek hidrojen sülfür gazı oluşturur. Hidrojen sülfür gazı gümüş tabakanın kararmasına neden olur. Soğutma suyuna uygun bakteri öldürücüler (biocide) ilavesi ile bunun önüne geçilir. Düzenli olarak biocide kullanılması bakteriler üzerinde bağışıklık sağlayabileceğinden çok yüksek bakteri varlığı durumunda yüksek dozda  şoklama uygulanmalıdır.

Rodaj ve bizote işlemleri sırasında ortaya çıkan cam tozlarının proses sırasında çöktürülüp uzaklaştırılması mümkündür. Bu amaçla uygun çöktürücü (flocking) ve hidrosiklon (sifonlama) sistemi kullanılır. Kullanılacak çöktürücünün, çok asidik olmaması ve klorür içermemesi gerekir. Ayrıca kullanılan çöktürücünün kimyasal olarak coolant'a etkisi olmamalıdır. Rodaj veya bizote  işleminden sonra ayna üzerindeki çözeltilerin kurumadan aynanın yıkanması gerekir. Böylece aynanın, işlenmesinde kullanılan çözeltilerin koroziv etkisi altında kalması önlemiş olur.
Kenar işleme sırasında oluşan mikro çatlaklardan aynanın kullanımı sırasında girecek ve aynayı bozacak  sıvı ve buharların önlenmesi amacıyla Megerle - Almanya firması şeffaf bir boya üretimi yaptığını, bu malzemenin Almanya'da kullanıldığını, bilhassa Hilton tipi ayna uygulaması yapılan banyolarda, lavabo üzerindeki kenarlarda sık olarak görülen bozulmaları önlemek için işlenmiş ayna kenarına bir sünger vasıtasıyla renksiz ve şeffaf olan  boyanın ince bir şerit şeklinde sürülmesinin  etkin sonuç verdiğini bildirmiştir.

Temizleme

TRC Flotal® temizliğinde kimyasal temizlik malzemeleri kullanılmamalıdır.

 • Oluşan lekeler sadece kuru, yumuşak bir bezle silinmeli,
 • Yağlar v.b. inatçı lekeler duru sıcak suya batırılarak iyice sıkılmış bir güderi ile hafifçe ovularak giderilmeli,
 • Aynanın alt kenarında su damlacıklarının kalmamasına dikkat edilmelidir.

Uygulama

 • Uygulama yüzeylerindeki pürüzler  ve düzgün olmayan yüzeyler görüntü bozukluklarına neden olabileceği için düzeltilmeli,
 • Yeni sıvanmış veya boyanmış yüzeyler tamamen  kurumadan ayna uygulaması yapılmamalı,
 • Ayna ile uygulama yüzeyi arasında hava sirkülasyonu sağlayarak nem birikimini önleyecek bir boşluk bırakılmalı,
 • Çerçeve içine oturtulan aynalarda kenarların sıkışıp zedelenmemesi için çerçeve ile ayna arasına elastik malzemeler yerleştirilmeli,
 • Çok parçalı ayna uygulamalarında aynaların birbirini sıkıştırarak kırılmalarını önlemek amacıyla aralarında mutlaka boşluk ( derz ) bırakılmalı, düşey ayna uygulamasında iyi görüntü almak için aynanın zeminle  90olik bir açı yapmasına dikkat edilmeli,  
 • Ayna yüzeyinde açılacak  deliklerden geçirilecek vida vs  gibi elemanların cam ile temasını engellemek için cam ve vida arasına neopren veya plastik conta yerleştirilmelidir.

Tavsiye Edilen Uygulama Malzemeleri

Trakya Cam Sanayii A.Ş., Şişecam laboratuarlarında test ederek onaylanan aşağıda adı geçen malzemeleri sadece tavsiye etmekte olup, tavsiye edilen malzemelerin kullanımlarından kaynaklanacak hatalardan herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir.

Uçucu kesim yağı  ACECUT 5503
Rodaj ve bizotede tampon çözeltiler ;
- ACECOOL 6284
- ACE 5679
Biocide : AC PROTECT  F
Cam tozlarını çöktürücü ( flocking ) : ACENOL FG
Şeffaf ayna kenarı boyası : Megadex  Edge  Protecting  Paint, E 3473  Megerle GmbH

Ayna silikonu ;
- Kömmerling 226
- Henkel Sista F-109
- Dow Corning 797
- Dow Corning 819
- Den Braven Mirrorfix-SBR
- Novasil S 16

Çift taraflı ayna bandı;
- Normount V-1300
- Tesa Tesafix 4952

http://www.tasarimmerkezi.net/